Back to Top
 

TYT-AYT Koçluğu

TYT-AYT koçluğu öğrencilerin sınavlarda daha iyi performans göstererek hedeflerine ulaşmalarında sunulan özel rehberlik hizmetidir. Bu koçluk hizmetleri öğrencilerin hazırlanma süreçlerinde gerekli araçları sağlarken, sınav stratejileri hakkında tavsiyelerde bulunarak motivasyonlarını arttırmayı hedeflemektedir. Kısacası TYT-AYT koçluğu bir mentorun yönlendirmesi eşliğinde öğrencinin sınavlarda daha başarılı olmak için çalışmalarını organize etme imkânı sunmaktadır.

  1. TYT-AYT Sınavı Nedir?
  2. TYT-AYT Sınav Koçluğunun Faydaları
  3. TYT-AYT Sınav Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı
  4. Prokoç Akademiyle TYT-AYT Sınavlarına Hazırlık

TYT-AYT Sınavı Nedir?

TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) 12.sınıf ve mezun olan öğrencilerin üniversiteye giriş sınavlarıdır. TYT 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplamda 120 sorudan oluşup 135 dk içinde cevaplanması gerekmektedir. AYT ise 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Sosyal Bilimler olmak üzere toplamda 160 sorudan oluşup 180 dk içinde cevaplanması gerekmektedir. TYT sınav puanı %40, AYT sınav puanı %60 oranında sınav puanına eklenir.

TYT-AYT Sınav Koçluğunun Faydaları

Sınavlara hazırlık aşamalarında başarı olmak için pek çok şeye ihtiyaç duyulmaktadır. Motivasyonu dengede tutmak, uygun ders çalışma yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak, sınav stresi ile başa çıkarak zaman yönetimi becerilerini geliştirmek gerekmektedir. Bu düzenin oluşması ve devamlılık göstermesi için öğrencilere sınav koçlarının rehberlik etmeleriyle hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaları açısından faydalıdır. Ancak, her öğrencinin ihtiyaçları farklı olduğu için yapılan bireysel çalışmalarla sınav koçluğunun etkisi arttırılmaktadır.

TYT-AYT Sınav Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı

  1. Konfor alanından çıkarak hem mental, hem de fiziksel olarak zamanı aktif kullanarak harekete geçmelidir.
  2. Yapılan hataların bilgi eksikliğinden mi, yoksa dikkat eksikliğinden mi kaynaklandığını değerlendirmelidir.
  3. Yapılan hataları anlamak için gerçeklerle yüzleşmesi gerekmektedir.
  4. Branş denemeleri çözerek başarının basamaklarını tırmanmak gerekir.
  5. TYT ve AYT hazırlık aşamalarında dengeli çalışmak, genel başarıyı arttıracaktır.
  6. Daha rahat ve huzurlu bir sınav süreci geçirilmesi için sınav koçuyla sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Prokoç Akademiyle TYT-AYT Sınavlarına Hazırlık

Üniversite hazırlık aşamalarında kişiye özel çalışma planları, zengin içeriklerle eksikleri tamamlayarak ilerleme imkânı sunan Prokoç akademiyle hedeflerine daha kolay ulaşabilirsin TYT ve AYT ezbere dayalı sistem değildir. TYT sınavı okuduğunu anlama, yorumlama ve muhakeme yaparak süreyi etkin kullanmayı gerektirirken, AYT ise bilgi gerektiren bir sınavdır. Bu nedenle sınav hazırlık sürecinde Prokoç akademi desteğiyle bir an önce konuları bitirerek bol bol soru çözme fırsatı bularak zamanı doğru kullanmayı öğreniriz. Unutmayın ki; konuları ve uygulanan denemeler sonucundaki eksikleri tamamlayıp bol soru çözdüğünde, başarıya ulaşmak için sınava adapte olup, Prokoç akademiyle tüm engelleri aşabilirsiniz.