Back to Top
 

Sınavda Zaman (Süre) Yönetimi

Sınavda zaman yönetim kavramında aklımıza ilk gelen okuma ve anlama becerilerinin doğru ve hızlı bir biçimde kullanılması gelmektedir. Örneğin, sunum hazırlıkları yapan bir konuşmacı kendisine verilen süreyi doğru kullanabilmek için defalarca prova yapmaktadır. Amacı konuşma süresini doğru ve etkili bir biçimde kullanmaktadır. Sınava hazırlanan öğrenci içinde verilen sürenin provası deneme sınavlarının çözümüdür. Zaman kullanımıyla ilgili beynimizde kalıplar oluşturabiliriz. Bazen bu kalıplar ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır. Sınavda süre yönetimi de bu kalıplardandır. Aslında sınavda süre yönetimi karşımıza gelen soruların tamamını doğru ve sağlıklı bir şekilde cevaplayarak en son aşamada çözümlerini hızlıca kontrol etmeye imkân bulacak bir zaman dilimi oluşturmaktır.

  1. TYT-AYT Sınavı Nedir?
  2. TYT-AYT Sınav Koçluğunun Faydaları
  3. TYT-AYT Sınav Hazırlık Sürecinde Neler Yapılmalı
  4. Prokoç Akademiyle TYT-AYT Sınavlarına Hazırlık

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman belirli bir ritimle akan değer biçilemez bir kaynaktır. Hepimize günde 24 saat, haftada yedi gün eşit bir şekilde verilmektedir. Zamanı satın alamayız, saklayamayız, ödünç veremeyiz, çalamayız, biriktiremeyiz yani hiçbir şekilde değiştiremeyiz. Bizim yapabileceğimiz sadece en iyi şekilde değerlendirmektir. Zamanı nasıl en iyi şekilde değerlendirebiliceğimizi bazen tek başımıza çözemeyebiliriz bu yüzden Prokoç Akademi olarak biz size bu konuda destek oluyoruz.

Sınavda Zaman Yönetimi Neden Önemlidir?

Bir iş aşamasının belirli bir zaman diliminde bitirilmesi için belirsiz bir süre olması veya sınırlandırılması insan psikolojisini önemli ölçüde etkilemektedir. En çok gösterilen tepki iş-zaman ilişkisidir. Süre kaygısı okul dönemlerinde küçük bir çocukken başlamaktadır. Okulda günlük ders saatlerinin süresi, başlama-bitiş saatleri, tatil dönemleri gibi zaman diliminin içinde planlamalarla kendimizi stres içerisinde hissedebiliriz. Sınav öğrencisinin en büyük stresi ise zamanı kaliteli ve doğru kullanamamaktan kaynaklanmaktadır. Çünkü sınav stresi beyni sarsıp rakamları çift görmeye, yazıları gölgelemeye ve panik atak modunda her şeyi birbirine karıştırmaya neden olabilir. Bu nedenden dolayı sınavda zaman yönetimi çok önemlidir.

Sınavda Zaman Yönetimini Nasıl Verimli Kullanabiliriz?

Sınava hazırlık sürecinde stresin ve kaygının en büyük kaynağı tam anlamıyla iyi bir şekilde hazırlanmamış olmaktır. Sınava iyi hazırlanıp konsantre olmak bilgiye dayalı bir stres yaşamamak demektir. Konuları hazırlık sürecinde zamanı verimli kullanarak tamamlayıp biliyor olmak tam anlamıyla tüm enerjinin beyninde toplanarak sınava konsantre olmayı sağlamaktadır. Zamanı doğru yöntemlerle kullanarak sınava hazırlanmak sadece bilgi yüklemek değil; kazanım edindiğimiz bilgilerle karşımıza gelen her soruyu doğru bir şekilde cevaplayarak amacına uygun bir şekilde kullanmaktır. Bilgili olabiliriz, ancak zamanı iyi yönetemezsek ve verimli kullanamazsak bu durumda soruların yarısına gelmeden süremizin azaldığını fark ederek panikleyebiliriz. Bu sebepten dolayı bilgi/zaman, soru/zaman oranlarını doğru ayarlamak gerekir. Sınavda zamanı iyi yönetmek için turlama tekniğini kullanabiliriz. O halde turlama tekniği ne demektir. Soruyu okuduktan sonra cevabını kolayca verebileceklerimizi öncelikli olarak çözerek, zaman alıcı ve zor soruların bir sonraki tura bırakılmasına turlama tekniği denmektedir. Deneme sınavlarıyla öğrenciler hangi sorunun zaman kaybettireceğini hangi sorunun kolayca çözülebileceğini hazırlık sürecinde öğrenmelidir. Tabiki her öğrencinin zaman yönetimindeki eksikleri farklıdır ve bunun içinde profesyonel destek alması gerekebilir.

Prokoç Akademiyle Sınavda Zaman yönetimi Teknikleri Nelerdir?

Prokoç akademiyle sınavda zaman yönetimi için öncelikle hızlı okuma ve anlama becerilerinizi geliştirmenizi tavsiye ediyoruz. Prokoç Akademi Desteğiyle;

  1. Zamanı iyi yönetmeyi öğrenirken edindiğiniz bilgileri doğru yorumlamayı ve soru analizleri yardımıyla nerede kullanacağınızı tam anlamıyla öğrenmenizi,
  2. Test ya da deneme çözerken önyargılarınızdan kurtularak dikkatli, motivasyonu yüksek ve güven duygusu ile başlayarak, rakiplerine karşı 1-0 önde olmanızı,
  3. Rakiplerinizle girdiğiniz sınavda milyonlarca öğrencinin önüne geçerek başarılı olarak hedefinize ulaşabilmenizi,
  4. Test çözme becerilerinizi farklı tekniklerle destekleyerek daha çok soruyu okuyarak, anlayarak (yorumlayarak) ve uygulayarak beceri kazanmanızı,
  5. Koçlarımızın desteğiyle öğrenmiş olduğun turlama tekniği, zamanını doğru yönetebilmene ve süreyi yetiştirebilmene katkı sağlayacaktır.

Prokoç akademiyle hazırlık süreci için yapılan görüşmeler neticesinde sınavda yapman gereken tek şey bütün bildiklerini uygulamaya dökerek teoride olanları pratiğe aktarmaktır.